Nakladatelství Hejkal / Podzimní knižní trh

Nakladatelství Hejkal

TOPlist

Jiří Stránský

(12. srpna 1931)
Pochází z výrazně protikomunisticky a protifašisticky zaměřené rodiny. Jeho otec JUDr. Karel Stránský byl advokát a vysoký funkcionář Sokola, matka Božena, rozená Malypetrová, byla dcerou významného agrárního politika, ministerského předsedy Jana Malypetra. Matka měla silný vztah k umění, absolvovala divadelní konzervatoř, a od ní Jiří Stránský přebral svůj vztah ke čtení a k literatuře. Otec byl za války vězněn v Osvětimi, znovu byl zatčen hned na podzim roku 1948, v roce 1950 byla zatčen Stránského bratr Jan.
Jiří Stránský byl zatčen v roce 1953 a odsouzen na dvanáct let za velezradu, propuštěn byl až v roce 1960 na amnestii. Ve věznici na Pankráci se Jiří Stránský setkal s vězněnými spisovateli Josefem Knapem, Františkem Křelinou a Janem Zahradníčkem, a právě toto setkání bylo určujícím momentem pro jeho psaní - právě tady se definitivně rozhodl být spisovatelem.
Po propuštění z vězení pracoval Jiří Stránský jako zedník a později pumpař u benzínových pump, spolupracoval s filmem, překládal, v roce 1969 dokonce vydal sbírku vězeňských povídek Štěstí (která byla vzápětí zakázána). V roce 1973 byl znovu zatčen a o dva roky později, v roce 1975, byl podmínečně propuštěn. Až do roku 1989 pak Stránský pracoval ve Státním souboru písní a tanců.
Od roku 1992 je Jiří Stránský prezidentem Českého centra PENklubu. Se svou ženou Jitkou žije v Praze, má dvě děti a čtyři vnoučata.
Jiří Stránský je autorem románu Zdivočelá země. Kniha poprvé vyšla v roce 1991, autor za ni dostal cenu Egona Hostovského. V roce 1997 vyšla Zdivočelá země znovu, společně s druhým dílem, nazvaným Aukce. Na motivy obou románů napsal Stránský scénář k dvanáctidílnému televiznímu seriálu Zdivočelá země, který natočil Hynek Bočan. (Dalších sedm dílů Zdivočelé země vysílala Česká televize na jaře 2001 a další díly se připravují). V roce 1995 vyšla Stránského knížka pro děti Povídačky pro Klárku (s ilustracemi Matěje Formana), nové vydání se připravuje. V roce 1998 vychází Stránskému kniha vězeňských povídek Štěstí (poprvé v roce 1969, podruhé v roce 1991, třetí vydání v roce 1998 je rozšířeno o několik povídek). Podle jedné z povídek knihy natočil Hynek Bočan film Bumerang. V roce 1999 se Jiří Stránský poprvé představil čtenářům jako básník sbírkou Za plotem, obsahující verše z let 1953-60. V nakladatelství Hejkal Stránský vydal „dvojromán“ Zdivočelá země. Aukce (1997), knihu povídek Štěstí (1998), sbírku poezie Za plotem (1999) a novelu Přelet (2001).
Novým románem Přelet Jiří Stránský opouští téma kriminálů, ale protože se kniha odehrává v Evropě druhé poloviny dvacátého století, i v ní, stejně jako v ostatních Stránského dílech, velmi silně zaznívá téma svobody. Hrdina podniká přelet nad krajinou svého života, z úspěšných devadesátých let dvacátého století se v duchu vrací k ponižující době normalizace i k téměř neuvěřitelnému dramatu z druhé světové války, které stálo na počátku složitého a silného vztahu hrdiny Jana a jeho sestry-nesestry Marianny
Nakladatelství Hejkal,  Dolní 153, 580 01 Havlíčkův Brod
tel. 569 424 115, e-mail hejkal@hejkal.cz