Nakladatelství Hejkal / Podzimní knižní veletrh
Podzimní knižní veletrh
 podle žánrů
 podle žánrů
 podle data vydání
 podle vystavovatele
 

Virtuální veletrh - kniha


Vystavovatel:Elka Press
Název knihy:Dobrovolníkem v SS divizi Charlemagne
Autor:Christian de La Mazière
Překladatel:M. Šťovíček
Distributor:Krameriova K. D.
EAN:978-80-87057-06-3
Rok vydání:2009
Měsíc vydání:03
Vazba:Pevná
Počet stran:304
Doporučená
prodejní cena:
279 Kč
Anotace:Christian de La Mazière (1922–2006) syn vysokého důstojníka, účastníka rusko-polské války, těsně před osvobozením Paříže spojenci vstoupil jako dobrovolník do Waffen SS – do nově vznikající divize francouzských dobrovolníků Charlemagne (Karel Veliký).
Před odjezdem na frontu absolvoval výcvik na území Protektorátu Čechy a Morava, konkrétně ve výcvikovém středisku stíhačů tanků ve Vrchotových Janovicích, odkud odjel do Pomořan v severním Polsku, kde byla divize Charlemagne nasazena v rámci skupiny armád Visla s úkolem zadržet postup 1. a 2. běloruského frontu na Berlín ze severního směru.
V bojích byl zajat vojáky 1. polské armády a předán Sovětům. Naštěstí neměl obvyklé tetování SS a podařilo se mu tedy vyhnout jisté popravě. Sověti jej posléze vydali do Francie, kde byl v roce 1946 odsouzen k 5 letům vězení a 10 letům ztráty občanských práv. V roce 1948 jej francouzský prezident V. Auriol omilostnil. Po návratu z vězení vystřídal několik zaměstnání, založil tiskovou agenturu, pracoval jako novinář na volné noze a posléze jako poradce prezidenta republiky Togo E. G. Eyademy. Po jistou dobu byl partnerem šansoniérek Juliette Gréco a Yolandy Gigliotti, známé jako Dalida.
Ve své vzpomínkové knize vysvětluje, proč se z přesvědčení dobrovolně chopil zbraně na obranu nacistického Německa v době, kdy byla jeho porážka již neodvratná. Následně bezprostředně popisuje poměry v náborovém a výcvikovém středisku SS. Stěžejní částí knihy je líčení uspěchaného nasazení francouzských dobrovolníků do boje i válečných hrůz na severním úseku východní fronty na sklonku války (únor 1945). Neméně zajímavé je líčení poměrů v zajetí a poté ve francouzském vězení, jakož i přístupu poválečné francouzské justice a společnosti k souzení francouzských příslušníků SS.
WWW:http://www.militaria.cz/cz/link-elkapress
Žánr:literatura faktu (česká i překladová)
Za zveřejněné údaje odpovídají vystavovatelé, s výjimkou rubriky Akce na veletrhu, kde čas a místo konání potvrzuje vedení Podzimního knižního veletrhu.

PhDr. Markéta Hejkalová,  Dolní 153, 580 01 Havlíčkův Brod
tel. 569 424 115, e-mail hejkal@hejkal.cz

Stav: Nepřihlášen - přihlásit

od 7.10.2007
Aktualizováno: 01. září 2016