Nakladatelství Hejkal / Podzimní knižní veletrh
Podzimní knižní veletrh
 podle žánrů
 podle žánrů
 podle data vydání
 podle vystavovatele
 

Virtuální veletrh - kniha


Vystavovatel:Regionální muzeum v Mikulově, příspěvková organizace
Název knihy:Historické vědecké přístroje v mikulovských sbírkách
Autor:Zdeněk Horský
Ostatní spoluautoři:Editor: Stanislava Vrbková
Foto: Jaroslav Prokop, Milan Karásek
ISBN:978-80-85088-39-7
Rok vydání:2011
Měsíc vydání:04
Vazba:pevná
Počet stran:165
Doporučená
prodejní cena:
320 Kč
Anotace:Jádro sbírky historických vědeckých přístrojů uložených v Regionálním muzeu v Mikulově pochází z piaristického gymnázia v Mikulově, založeného již v roce 1631. Díky sběratelským snahám pedagogů ústavu, motivovaným potřebami školní výuky, byly přístroje matematicko-fyzikálního kabinetu uchovány a díky muzeu lze tuto sbírku, jedinečnou způsobem vzniku, v ucelené podobě obdivovat až do dnešních dnů.
Katalog vědeckých přístrojů z 16. až 19. století byl vydán k výstavě pořádané ke 380. výročí založení mikulovského piaristického gymnázia, prvního vzdělávacího ústavu tohoto řádu mimo domovskou Itálii. Zpracoval jej na konci osmdesátých let uplynulého století náš přední historik astronomie PhDr. Zdeněk Horský, CSc.
Sbírka představuje málo známý soubor více než šesti desítek přístrojů matematických a metrologických, geodetických a topografických, nebeských i zemských glóbů a armilárních sfér, bohatou kolekci různých typů slunečních hodin, přístroje mechanické, optické, termofyzikální, elektrické, magnetické a chemické.
Kromě historiků vědy publikaci přivítají také pracovníci muzeí a starožitníci i laičtí obdivovatelé historických předmětů. Publikace je dvojjazyčná – katalog byl přeložen do angličtiny. Výpravné provedení knihy je podpořeno vynikajícími fotografiemi Jaroslava Prokopa a rytinami z historických knih z mikulovské zámecké knihovny. Do úvodní části knihy přispěli Alena Hadravová z Kabinetu dějin vědy ÚSD AV ČR a Petr Hadrava z Astronomického ústavu AV ČR, Jiří Grygar věnoval osobní vzpomínku autorovi publikace.
WWW:rmm.cz
Žánr:odborná literatura a učebnice (česká i překladová)
Za zveřejněné údaje odpovídají vystavovatelé, s výjimkou rubriky Akce na veletrhu, kde čas a místo konání potvrzuje vedení Podzimního knižního veletrhu.

PhDr. Markéta Hejkalová,  Dolní 153, 580 01 Havlíčkův Brod
tel. 569 424 115, e-mail hejkal@hejkal.cz

Stav: Nepřihlášen - přihlásit

od 7.10.2007
Aktualizováno: 01. září 2016