Nakladatelství Hejkal / Podzimní knižní veletrh
Podzimní knižní veletrh
 podle žánrů
 podle žánrů
 podle data vydání
 podle vystavovatele
 

Virtuální veletrh - kniha


Vystavovatel:Regionální muzeum v Mikulově, příspěvková organizace
Název knihy:Novokřtěnské fajánse ze Strachotína
Autor:Jiří Pajer
ISBN:80-85088-11-8
Rok vydání:2001
Vazba:pevná
Počet stran:176
Doporučená
prodejní cena:
180 Kč
Anotace:Příslušníci protestantské sekty novokřtěnců vstoupili poprvé na moravskou půdu v roce 1526. Renesanční Morava byla země náboženské svobody a šlechta poskytovala těmto pracovitým a mírumilovným lidem nový domov. Během téměř stoletého pobytu zde značně přispěli k ekonomickému rozkvětu země – vynikali v zemědělství i řemeslné výrobě a proslavili se především svou dokonalou keramikou. Habánská keramika ve srovnání s domácí produkcí stála na vyšším stupni, vyznačovala se rozmanitostí tvarů, výzdobných technik a neobyčejně dokonalým provedením. Vrcholem keramické tvorby novokřtěnců je vyspělá fajáns.
Při archeologických průzkumech v osmdesátých letech byl soustředěn obsáhlý nálezový fond novokřtěnecké keramiky ze Strachotína (okr. Břeclav), který obsahoval značné procento fajánsí. Množstvím a významem se jedná o nejvýznačnější soubor z území Moravy. Právě jemu je věnována kniha historika a archeologa Jiřího Pajera. Publikace je prvním souborným příspěvkem k poznání novokřtěnské fajánsové výroby na základě archeologických pramenů.
Kniha přibližuje historii novokřtěnců ve Strachotíně a informuje o archeologickém výzkumu. Její stěžejní část tvoří katalog fondu fajánsí a hodnocení fajánsí, doplněné množstvím kreseb a fotografií.
WWW:rmm.cz
Žánr:odborná literatura a učebnice (česká i překladová)
Za zveřejněné údaje odpovídají vystavovatelé, s výjimkou rubriky Akce na veletrhu, kde čas a místo konání potvrzuje vedení Podzimního knižního veletrhu.

PhDr. Markéta Hejkalová,  Dolní 153, 580 01 Havlíčkův Brod
tel. 569 424 115, e-mail hejkal@hejkal.cz

Stav: Nepřihlášen - přihlásit

od 7.10.2007
Aktualizováno: 01. září 2016