Nakladatelství Hejkal / Podzimní knižní veletrh
Podzimní knižní veletrh
 podle žánrů
 podle žánrů
 podle data vydání
 podle vystavovatele
 

Virtuální veletrh - kniha


Vystavovatel:Miloš Uhlíř - BASET
Název knihy:Město za mřížemi
Autor:Karel Lagus, Josef Polák
Ilustrátor:Archiv Památník Terezín
Distributor:Baset
ISBN:80-7340-088-X
EAN:9788073400880
Rok vydání:2006
Měsíc vydání:09
Vazba:Pevná
Počet stran:342
Doporučená
prodejní cena:
350
Anotace:Druhá světová válka, tento kolaps civilizace, patří k nejtragičtějším událostem světových dějin. Připravila o život desetimiliony vojáků a civilistů, dalším stovkám milionů přinesla nesmírné utrpení. Nikdo ovšem netrpěl tolik jako židé. Na začátku roku 1939 jich po celém světě žilo přes šestnáct milionů, z toho polovina v Evropě. Na konci roku 1945 zůstaly z evropských Židů naživu dva miliony, šest milionů jich bylo vyvražděno.
Za účelem co nejefektivnější likvidace židovského etnika v rámci tzv. konečného řešení budovali nacisté koncentrační tábory, do nichž po tisících sváželi své oběti z každého okupovaného státu a hromadně je zabíjeli. Nejdokonalejší vyhlazovací tábor byl v polské Osvětimi, za tři roky jeho provozu zde zahynulo na 3,5 milionu lidí v plynových komorách.
Mezi „proslulé“ koncentrační tábory se zařadil i český Terezín. Město vybudované habsburským panovníkem jako pevnost proti pruské expanzi změnili nacisté v uzavřené židovské ghetto. Nacistická propaganda vydávala Terezín za místo pohody, předváděla ho zahraničním delegacím, točila o něm propagační filmy, a přitom z tohoto „ráje“ odjížděl jeden transport za druhým a odvážel tisíce židovských vězňů na smrt.
Nakladatelství děkuje Památníku Terezín za poskytnutí obrazové dokumentace.

Po více než čtyřiceti letech znovu vychází významná monografie zabývající se dějinami ghetta Terezín a osudy židovského obyvatelstva Čech a Moravy v letech nacistické okupace. Tato práce je dílem autorů, kteří terezínským ghettem sami prošli a vlastní prožitky doplnili systematickým studiem historických pramenů.
PhDr. Jan Munk, ředitel Památníku Terezín

Když jsem se dozvěděla o záměru znovu vydat Město za mřížemi, přirozeně jsem si ihned pomyslela, jakou radost by z toho měl můj otec. Neboť toto svědectví bylo pro něj tím nejdůležitějším, co jako člověk, který přežil, mohl předat dál.
Eva Poláková

Město za mřížemi vždy beru do rukou s rozechvěním. Nejen proto, že ve svém výtisku mám tatínkem vepsané věnování, nejen pro množství informací, které bych jinde nenašla, pro hrůzu, kterou ve mně vyvolává cílená nenávist k jednomu etniku a odhodlání je zničit, pro dojetí, které cítím nad solidaritou vězňů a jejich touhou překonat ubohost prostředí kulturním vzepětím. Kniha mě rozechvívá i proto, že se v osudech tisíců a tisíců nešťastných shledávám s tatínkem, jenž věznění přežil.
Helena Illnerová-Lagusová
WWW:www.baset.cz
Žánr:odborná literatura a učebnice (česká i překladová)
Za zveřejněné údaje odpovídají vystavovatelé, s výjimkou rubriky Akce na veletrhu, kde čas a místo konání potvrzuje vedení Podzimního knižního veletrhu.

PhDr. Markéta Hejkalová,  Dolní 153, 580 01 Havlíčkův Brod
tel. 569 424 115, e-mail hejkal@hejkal.cz

Stav: Nepřihlášen - přihlásit

od 7.10.2007
Aktualizováno: 01. září 2016